Gymnázium v Brandýse nad Labem - komiksy a zas komiksy

Ještě, než se dostanu k samotným workshopům, nejdříve musím uvést, že budova brandýského gymnázia je nádherná architektura. Je to krásná budova z dvacátých let, a je nádherná zvenčí i zevnitř. Fakt krása, posuďte sami. (Tady je odkaz  https://gbl.cz/ ). 

Brandýské gymnázium je už letošní třetí školou, kterou jsem navštívil, ale právě tahle návštěva je jednou z mnoha středních škol, gymnázií nebo středních učňovských škol, které letos navštívím s komiksovými workshopy. Minulý týden jsem už byl na Střední učňovské škole v Dubně u Příbrami, zítra třeba zase cestuji do gymnázia ve Slaném. Je to akce středočeského VISKU a za organizaci a spolupráci děkuji zejména paní Seghmanové, která ma nad tím vším mým komiksovým řáděním dohled.

V Brandýse jsme opět probrali komiksovou historii od starého Egypta přes středověké tapisérie a oltáře až k současné komiksové scéně. Projeli jsme i propojení mezi knihami, komiksy, filmy, televizními seriály i počítačovými hrami. Možná stačí jen jedno slovo: Zaklínač. V něm je obsaženo všechno z předešlé věty. Studenti nejen skvěle komunikovali, ale i kreslili nebo vymýšleli komiksové dialogy... no, myslím, že jsme to zvládli všichni super! 

A co mě potěšilo ještě před samotným odkezdem? Paní učitelky mi řekly, že se ptaly po každé přednášce na dojmy v jednotlivých třídách. Tak jak jsem dopadl? "Na to,´kolik jsme si spočítali, že je panu spisovateli roků, tak to je fakt nadšenec. Ví, o čem mluví, hrozně ho to baví a hlavně - nehraje si na něco. A zná perfektně současnou mluvu mladých, sleduje seriály nebo i filmy, které sledujeme, zná současnou terminologii, vypráví nadšeně o manga komiksech i o oblíbených knížkách."