Vstupte do literárního doupěte

Tato metodická příručka pro učitele, knihovníky a další zájemce vyjde již v říjnu 2018 v nakladatelství PASPARTA.

V soubor pracovních listů Vstupte do literárního doupěte se spoluautoři Klára Smolíková a Jiří W. Procházka rozhodli zúročit zkušenosti ze čtenářských workshopů a literárních dílen, které pořádají ve školách, knihovnách a čtenářských klubech pro žáky 2. stupně a středoškoláky. Jiří nezapře, že je mistrem v žánrech fantasy a sci-fi, libuje si v detektivních i hororových formátech. Klára napsala kromě desítek populárních knih pro děti a mládež též mnoho metodických materiálů.

Ke každému pracovnímu listu je připojena metodika pro učitele, knihovníky a další zájemce, která přibližuje práci s jednotlivými úkoly, představuje možné zasazení tématu do širších souvislostí a nabízí další navazující aktivity. V ruce nedržíte manuál, jak napsat úspěšný román, ale klíč k otevírání zájmu o úžasný svět literatury.Psaní vede k lepšímu ovládnutí jazyka a využívání jeho možností a v souboru proto převažují časově nenáročné rozehrávky. Bude však skvělé, pokud tyto lekce podnítí u některého zájemce touhu psát vlastní delší texty a pracovat na nich.

Vzhledem k tomu, že oba autoři jsou zároveň spisovateli, rozhodli se nevyužívat ukázky z publikovaných knih, ale jednotlivé rozehrávky sami vymýšlejí. Publikace tedy nepředpokládá znalost konkrétních literárních děl, spíše se zaměřuje na orientaci v žánrech, které jsou mezi mladými čtenáři populární.