Jablka z Beltamoru

Můj příspěvek do knižní série "Mark Stone"

Markův přítel, agent Dino Larriva, byl údajně zavražděn při plnění své mise na planetě Beltamor, proslulé alchymisty, a Mark Stone s androidem Rayem a zástupkyní Úřadu pro planetární bezpečnost jsou pověřeni jeho smrt vyšetřit. Larrivovy poslední zprávy hovoří o jakési zvláštní odrudě jablek…

Jiří W. Procházka nezůstal nic dlužen své pověsti a vytvořil velké dobrodružství, stylem navazující na příběhy Kena Wooda. Reálie daného světa mizí kdesi v pozadí, sex a osobní souboje na meče se zde vyskytují v minimální nutné míře (to zklame řadové konzumenty, kteří navíc bez znalosti dalších děl sci-fi nemají šanci odhalit či pochopit většinu narážek v textu), mrtvol je přesto (nebo právě proto) dostatečné množství. Vzhledem k charakteru mise po zákonu o nevměšování téměř neštěkne pes (stejně jako po dalších předpisech), v bitvách se často úspěšně mísí moderní a staré technologie (ptáci bombardující pomocí laserem naváděných pum, vypouštění ze vzducholodi).
Ve vyprávění převládá sarkasmus a černý humor, odkazy a narážky na další díla klasické, sci-fi i fantasy literatury a filmu (počínaje Eposem o Gilgamešovi a Star Wars konče) se zde spolu s jedovatými postřehy z naší současnosti („tady a teď“) i historie (vůdce povstalců Sziszka) vyskytují tak hustě, že si člověk musí přečíst tohle roztomilé dílko několikrát, aby na všechny přišel a mohl si je vychutnat. 

 

Autor má evidentně v oblibě Asimova (mj. zmíněna Susan Calvinová), Star Wars, Indiana Jonese. Navíc v řadě situací jeho hrdinové používají k dosažení svých cílů netradiční řešení mimo rámec zavedených klišé. Výsledek opravdu stojí zato a Bauerova obálka ho jen umocňují.

Fantasy planet, Michael, Střelec Pešták 

Toto vydání je již vyprodané.